Vysoké využití energie u Etalonu  je dáno především  efektivním přenosem šlapací síly na řetězový převod, vysokou účinnosti vlastního převodu, možností individuálního nastavení převodů a nízkou hmotností.
Koncepce skeletu zamezuje houpání kola při šlapání a veškerá šlapací síla je bezprostředně přenesena do rámu a využita pro pohyb vpřed. Krátká osa šlapacího středu, přímé masivní spodní rameno vidlice a neměnící se přímá řetězová linka eliminují boční deformace skeletu a podtrhují bezprostřednost reakce na šlápnutí do pedálů.
Vysoké účinnosti převodu je dosažena  použitím řetězových kol velkého průměru a vedením řetězu přes jedinou, v malém úhlu opásanou kladkou s minimálním předpětím, které se díky originálnímu mechanismu FCM (fork-controlled mechanism) při jízdě prakticky nemění.
Konstrukce rámu umožňuje použití široké škály kombinací převodníků a pastorků.

Příznivá hmotnost  Etalonu je výsledkem symbiózy designu rámu s vynikajícím příslušenstvím.
 

ETALON – první a jediné celoodpružené jízdní kolo kategorie crosscountry do detailů uzpůsobené pro užití náboje s vnitřním řazením převodových stupňů Rohloff Speedhub 500/14,  kompatibilní s brzdami Magura FIRM-tech, účelného designu, s vysokou pevností rámu, neobvyklou úrovní využití energie jezdce, unikátními  jízdními vlastnostmi a pozoruhodnou životností a spolehlivostí.

Podrobnosti jsou v částech Zpráva o Etalonu a Porovnej své kolo s Etalonem.